Bližšie k prírode č. 46

5 rokov iniciatívy Čistý revír = čistá príroda

Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s redakciou Televízie HALALI vyhlásili v roku 2019 výzvu s názvom Čistý revír = čistá príroda. V prvom ročníku vyzbierali poľovníci takmer 250 ton odpadu ani nie za 3 mesiace trvania tejto výzvy. Keďže odozva od poľovníkov, ktorí vykonávajú túto činnosť dlhoročne bola skvelá, rozhodli sme sa nájsť aspoň nejakú malú motiváciu k tomu, aby nám ľudia o svojich aktivitách dali vedieť. SPK poskytuje pre organizátorov, ktorí o to požiadajú, malý príspevok vo výške 60 eur.

Podmienky pre udelenie príspevku nie sú náročné. Stačí napísať kto, kde a kedy akciu organizoval, koľko ľudí sa jej zúčastnilo a koľko odpadu v ten deň vyzbierali. Ešte jednou dôležitou vecou je propagácia tohto podujatia na sociálnych sieťach alebo kdekoľvek v obci a to prostredníctvom plagátu, ktorý si je možné voľne stiahnuť z webu SPK.

Po piatich rokoch vieme, že sa to oplatilo a podarilo. Od začiatku spustenia iniciatívy Čistý revír = čistá príroda sa zapojilo jedenkrát alebo aj viackrát takmer 250 organizácií, ktoré spoločne vyzbierali už viac ako 1 250 ton odpadu, historicky najviac v roku 2023 až 400 ton odpadu. Ročne sa do zberu na akciách organizovaných poľovníkmi zapojí priemerne 2 800 ľudí, avšak vlani to bol až dvojnásobok tohto priemeru, takmer 5 700.